Darmowe zdjęcia Człowiek

Niemcy od lat są największym partnerem handlowym Polski. Wielu przedsiębiorców funkcjonujących w Polsce współpracuje firmami niemieckimi. Jednak, w każdym kraju nie brakuje firm, które nie regulują należności na czas. Co, jeśli niemiecki kontrahent nie zapłaci za towar lub usługę w wyznaczonym terminie na fakturze? Możliwości jest kilka – pozasądowa windykacja lub windykacja w Niemczech. Oba te działania opisujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Pozasądowa windykacja w Niemczech

Z pewnością znasz takie powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Okazuje się, że takie powiedzenie wymyślone przez lekarzy świetnie oddaje charakter postępowania pozasądowej windykacji w Niemczech. Jeśli nawiązujemy współpracę z niemieckim kontrahentem najlepiej przygotować szczegółową umowę, dzięki której dochodzenie praw będzie o wiele prostsze.

Jeśli strona zalegająca z opłatą jednak nie poczuwa się do spełnienia swoich obowiązków, pierwszym krokiem jest pozasądowa windykacja, a następnie w ostateczności pozasądowa windykacja w Niemczech. Jednak w pierwszej kolejności skupmy się na pozasądowej windykacji, która jest niezwykle skuteczna i właśnie dzięki takiemu procesowi w większości przypadków udaje się od razu uzyskać zaległe środki finansowe.

Bardzo często opóźnienia wynikają z błędów na fakturze lub braku odpowiednich dokumentów, pozwalających sfinalizować transakcję. W takich przypadkach warto kilkukrotnie prosić o uregulowanie płatności. Jeśli natomiast sprawa wynika ze złej woli, wtedy sprawdzi się windykacja w Niemczech. Informacje o tym sposobie znajdują się w kolejnej części artykułu. 

Na czym polega windykacja w Niemczech?

Proces, jakim jest windykacja w Niemczech, może być uruchomiona w trybie uproszczonym i zwykłym. Jeśli sprawy są proste a roszczenie niezakwestionowane, wtedy sprawdzi się tryb uproszczony. Sąd w takim trybie wydaje nakaz zapłaty i zmusza dłużnika do uregulowania należności. 

Tryb zwykły natomiast obejmuje roszczenia podstawowe i niezakwestionowane. Windykacja w Niemczech w takim trybie oznacza, że sąd zobowiązuje dwie strony do przedstawienia swoich dowodów, aby sprawdzić, czy skierowanie ściągnięcia należności jest uzasadnione.