Opis
Opony zimowe Kormoran Snow w rozmiarze 205/55 R16 91H
Opony zimowe Kormoran Snow 205/55 R16 mają za zadanie zapewnić bezpieczne podróżowanie niezależnie od warunków drogowych. Jak należy rozumieć oznaczenie rozmiaru opony? Pierwsza liczba w rozmiarze 205/55 R16 to szerokość opony podawana w milimetrach (tutaj 205 mm). Wysokość profilu to 55 (liczba jest procentem z szerokości – tutaj 112,75. Średnica tego modelu ma z kolei 16 cali. Indeks nośności modelu Kormoran Snow 205/55 R16 to 91, a indeks prędkości H. Za hamowanie na mokrej drodze produkt otrzymał klasę C na etykiecie, E w kategorii oporów toczenia i 72 dB w pomiarze hałasu zewnętrznego. Opony 205/55 R16 najczęściej montowane są w samochodach takich, jak BMW Seria 3 (E46), Ford Focus (II FL), Audi A4 (B6), VW Golf (IV), VW Golf (V) czy Audi A6 (C5). Konstrukcja opon zimowych Kormoran Snow 205/55 R16 jest przystosowana do osiągów czy możliwości właśnie takich aut.
Opona osobowa
Snow w rozmiarze 205/55 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie osobowe. Opony osobowe montowane są na przykład w miejskich kompaktach, rodzinnych sedanach czy kombi, a także popularnych crossoverach. Najczęściej posiadają bieżnik kierunkowy lub asymetryczny. Modele opon osobowych dzielą się na trzy klasy: premium (najbardziej zaawansowane technologicznie, o największych osiągach), średnią (optymalny stosunek cena-jakość) i ekonomiczną (najtańsze). Opony osobowe mogą posiadać szereg dodatkowych cech: technologię Run Flat, rant ochronny czy wzmocnioną konstrukcję.
Klasa – ekonomiczna. Tanie opony dla kierowców preferujących spokojny styl jazdy
Opony firmy Kormoran pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy ekonomicznej. Opony klasy ekonomicznej określane są także mianem budżetowych. W porównaniu do modeli z klasy średniej czy premium oferują nieco niższy poziom osiągów, ale z drugiej strony są od nich tańsze. Do klasy ekonomicznej zaliczane są marki Kormoran, Achilles, Imperial, Zeetex, Matador, Dayton, Neolin i wiele innych. Tego typu produkty są najczęściej polecane właścicielom mniejszych i słabszych aut, którzy nie pokonują zbyt dużych przebiegów rocznych, preferują spokojny styl jazdy albo po prostu dysponują ograniczonym budżetem na zakup opon.
Etykieta unijna opon Snow 205/55 R16 czyli ocena hałasu, spalania i hamowania
Spalanie paliwa – ocena E Informacje o spalaniu paliwa umieszczane są na etykietach dołączanych do opon i prezentowane w formie piktogramu oraz klas od A do G, gdzie klasa A oznacza największą ekonomiczność paliwową. Jest to ważna informacja, ponieważ im mniejsze opory toczenia, tym samochód ma mniejsze spalania i jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji. To także ważna informacja dla wszystkich, którzy dbają o środowisko naturalne – większa ekonomiczność paliwowa oznacza, że do atmosfery trafi mniej szkodliwych spalin. Taką samą ocenę – „E” na etykiecie unijnej w kategorii „spalanie paliwa” uzyskały jeszcze 4 inne produkty spełniające kryteria – opony Kormoran (producent), zimowe (sezon) oraz 205/55 R16 (rozmiar). Hamowanie na mokrym – ocena C Jednym z parametrów, o którym informuje unijna etykieta na opony, jest przyczepność na mokrej nawierzchni. To bardzo ważny wskaźnik, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo jazdy na danym modelu ogumienia. Określa się ją na skali od A do G, gdzie A opisuje najkrótszą drogę hamowania, a F najdłuższą (kategoriami D i G nie określa się opon do samochodów osobowych). Różnica jednej klasy to około 3 metry dystansu w drodze hamowania, co oznacza, że między oponami skategoryzowanymi jako A i F, występuje rozbieżność drogi hamowania obejmująca aż 18 metrów. Identyczną notę – „C” na etykiecie unijnej w kategorii „przyczepność na mokrej nawierzchni” uzyskało jeszcze 10 innych produktów spełniających wytyczne – opony Snow (model) oraz 16 cali (średnica). Hałas na zewnątrz – 72 dB Za hałas zewnętrzny unijna etykieta przewiduje przyznanie od 1 do 3 fal i umieszczenie obok nich liczbowego wyniku pomiaru w dB. Warto wspomnieć, że decyzja o umieszczeniu na etykietach właśnie tego parametru budzi pewne kontrowersje. Dla kierowców większe znaczenie ma poziom hałasu wewnętrznego, który jest odczuwany w kabinie i wpływa na komfort jazdy. Informacja o hałasie zewnętrznym emitowanym przez opony wynika z prowadzonej przez UE polityki ochrony środowiska. Wynik „72 dB” na etykiecie unijnej w kategorii „hałas zewnętrzny” uzyskało jeszcze 107 innych produktów spełniających kryteria – opony zimowe (sezon), 16 cali (średnica) oraz ekonomiczna (klasa).
Firma Kormoran (grupa Michelin)
Kormoran to polska marka opon, która zaliczana jest do klasy budżetowej (zwanej także ekonomiczną). Dzięki wykorzystaniu technologii koncernu Michelin jej modele optymalnie łączą osiągi na dobrym poziomie z atrakcyjnymi cenami. Najchętniej wybierane są: Gamma B2, Road Performance, Impulser B3 (letnie) oraz Snowpro B2 i B4 (zimowe). Opony Kormoran są chętnie wybierane przez kierowców o spokojnym stylu jazdy, posiadających auto o mniejszej mocy czy pokonujących małe przebiegi roczne.
Jak sprawdza się kierunkowa rzeźba bieżnika w oponie Kormoran Snow 205/55 R16 91H? Poznaj jej wady i zalety
Model Snow (Kormoran) wyposażony został w kierunkową rzeźbę bieżnika. Opony kierunkowe charakteryzują się rzeźbą bieżnika przypominającą literę V. Taka budowa sprzyja odprowadzaniu wody i błota pośniegowego, dlatego wyposażone w nią opony to najczęściej modele zimowe. Montując tego rodzaju ogumienie należy zwrócić uwagę na odpowiedni kierunek rzeźby – tylko wówczas opona spełni swoją funkcję i będzie zapewniała bezpieczne prowadzenie. Bieżniki kierunkowe charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi, dzięki czemu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo jazdy nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Oznaczenia 91H oraz 3PMSF, M+S
Napisy „91” oraz „H” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 615 kg) oraz prędkości (do 210 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon zimowych. Przy tym produkcie znaleść można także oznaczenie 3PMSF – płatek śniegu na potrójnym szczycie oznaczający dopuszczenie opony do poruszania w warunkach zimowych oraz M+S – ang. Mud and Snow (błoto i śnieg) określa opony lepiej radzące sobie w warunkach błota i śniegu, niżeli model standardowy (bez tego symbolu).
Opona na sezon zimowy
Kormoran Snow 205/55 R16 należy do grupy opon zimowych. Opony zimowe to produkty, które zapewniają bezpieczeństwo na śniegu, błocie pośniegowym, wodzie i w niskich temperaturach (średnio poniżej 7 st. C). Bieżnik opon zimowych najczęściej jest kierunkowy, a w przypadku modeli do mocniejszych aut zwykle mamy do czynienia z asymetrycznym. Każdy z tych bieżników pokryty jest siecią lameli – nacięć poprawiających stabilność na śliskiej nawierzchni. Opony letnie zimą nie sprawdzają się, ponieważ nie posiadają takich rozwiązań. Pomocne w wyborze opon zimowych są testy i opinie kierowców.
Gwarancja na opony Snow
Gwarancja na opony Kormoran jest taka sama, jak w przypadku innych marek oferowanych przez koncern Michelin (dotyczy to modeli osobowych). Obowiązuje ona przez okres 5 lat liczonych od daty zakupu produktu. Model można zareklamować, jeśli ma jakieś wady związane z materiałami użytymi do produkcji, konstrukcją czy samą jakością wykonania. W przypadku uznania ewentualnej reklamacji producent może wymienić opony na nowe, zwrócić koszty ich zakupu lub udzielić rekompensaty w wysokości uzależnionej od stopnia zużycia wadliwego produktu.
Opinie kierowców rozmiaru 205/55 R16 o oponach Kormoran Snow
Kierowcy szukający nowych opon do swojego auta często korzystają z opinii użytkowników różnych modeli opon, dzięki czemu mogą porównać osiągi i właściwości ogumienia przed jego zakupem. W przypadku opon zimowych Kormoran internetowe recenzje kierowców pokazują, że są to bardzo dobre ogumienie klasy ekonomicznej do codziennej jazdy zimą. Z dziesiątek recenzji można się dowiedzieć, iż opony te są preferowane przez kierowców jeżdżących spokojnie, korzystających z auta głównie w mieście oraz pokonujących niewielkie przebiegi.
Kormoran
, , , , ,
yyyyy