Opis
Opony letnie Goodride RP28 w rozmiarze 205/55 R16 91V
Jak należy interpretować rozmiar 205/55 R16 omawianych opon letnich? Pierwsza liczba w rozmiarze określa jej szerokość i jest zazwyczaj podawana w milimetrach – w tym przypadku jest to 205 mm (20,50 cm). Druga liczba to wysokość profilu opony – wartość ta jest w rozmiarze podawana jako procent z szerokości – tutaj 55 to nic innego jak 55% z 205, czyli 112,75 mm. Litera to typ konstrukcji opony, najczęściej spotykane „R” to budowa radialna. Ostatnia z liczb w rozmiarze to średnica felgi, na jaką należy zamontować dany produkt – w tym przypadku 16 cali, czyli 40,64 cm. Prezentowane opony Goodride RP28 205/55 R16 mają indeks nośności 91 – najwyższa wartość obciążenia przy jeździe z maksymalną prędkością wynosi tu 615 kg. Z kolei maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką można jechać na tym modelu to 240 km/h, co daje indeks prędkości V. Model letni Goodride RP28 205/55 R16 w ramach europejskiego systemu etykiet otrzymał klasę C za poziom oporów toczenia, klasę C za przyczepność na mokrej nawierzchni oraz 71 dB w pomiarze hałasu zewnętrznego. Opony letnie Goodride RP28 205/55 R16 są projektowane z myślą o samochodach typu Ford Focus (II), Audi A6 (C5), VW Passat (B6), VW Golf (VII FL) czy Opel Astra (H).
Opony do aut osobowych
RP28 w rozmiarze 205/55 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie osobowe. Opony osobowe mogą być całoroczne, letnie lub zimowe. W zależności od potrzeb czy posiadanego budżetu kierowcy mogą wybierać wśród najtańszych opon osobowych klasy ekonomicznej, średniej (dobry stosunek ceny do jakości) lub premium (najwyższy poziom osiągów). Opony osobowe najczęściej wyposażone są w bieżnik asymetryczny (szczególnie te modele do samochodów o większej mocy) lub kierunkowy (najbardziej popularny wśród opon zimowych i całorocznych, ale jest też często stosowany w oponach letnich).
Klasa – budżetowa. Tanie opony dla kierowców preferujących jazdę po mieście
Opony firmy Goodride pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy budżetowej. Opony klasy ekonomicznej cenione są przez oszczędnych kierowców, którzy podczas wyboru ogumienia do swojego samochodu stawiają na niewygórowaną cenę. Takie opony sprawdzą się w przypadku niewielkich miejskich samochodów, pokonywania tras miejskich oraz niewielkich rocznych przebiegów. Produkowane są przy pomocy sprawdzonych technologii i oferują zoptymalizowane kluczowe osiągi dotyczące bezpieczeństwa jazdy. Opony tej klasy, które cieszą się największym zaufaniem kierowców, to: Goodride, Zeetex, Dębica, Firemax, Sava, Barum czy Riken.
Etykieta unijna opon RP28 205/55 R16 czyli ocena hamowania, spalania i hałasu
Spalanie paliwa – ocena C Opory toczenia to siły działające na opony przeciwnie do kierunku jazdy (tarcie, opór powietrza itd.). Im gorzej dany model się im przeciwstawia, tym ma większe opory toczenia, a więc potrzebuje więcej energii do pozostawania w ruchu. Wiąże się to ze zwiększonym spalaniem paliwa. Opony o małych oporach toczenia są w stanie wpłynąć na spadek jego zużycia nawet o 0,25 litra na 100 km. Za poziom oporów toczenia opony na etykiecie unijnej mogą otrzymać klasy od A do G, ale warto wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli lepszych i gorszych. Taką samą ocenę – „C” na etykiecie unijnej w kategorii „spalanie paliwa” uzyskało jeszcze 12 innych produktów spełniających kryteria – opony RP28 (model) oraz 16 cali (średnica). Hamowanie na mokrym – ocena C Na etykiecie dołączonej do opony można znaleźć informację o przyczepności na mokrej nawierzchni. To parametr, który w znacznym stopniu decyduje o bezpieczeństwie jazdy w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Skala obejmuje litery od A do G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Opona z tym oznaczeniem pozwala na wytracenie prędkości o 30% skuteczniej od opony z końca skali, co przekłada się na drogę hamowania aż o 18 krótszą (przy orientacyjnej szybkości wynoszącej 80 km/h). Identyczną notę – „C” na etykiecie unijnej w kategorii „przyczepność na mokrej nawierzchni” uzyskało jeszcze 165 innych produktów spełniających wytyczne – opony letnie (sezon), 16 cali (średnica) oraz budżetowa (klasa). Hałas na zewnątrz – 71 dB Etykieta unijna (hałas zewnętrzny) w porównaniu do pozostałych parametrów nie przewiduje nadawania klas odpowiadających literom alfabetu. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem umieszczania 3 fal i wyniku pomiaru hałasu w dB. Decyzja o umieszczeniu akurat tego parametru wynika z realizacji przez UE polityki ochrony środowiska – warto pamiętać, że mierzona jest tu wartość hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony, a nie tego słyszanego w kabinie pojazdu, co często ma kluczowe znaczenie dla kierowców. Wynik „71 dB” na etykiecie unijnej w kategorii „hałas zewnętrzny” uzyskały jeszcze 132 inne produkty spełniające kryteria – opony 205/55 R16 (rozmiar) oraz letnie (sezon).
Firma Goodride
Minął już czas, gdy opony chińskie kojarzyły się ze słabą jakością wykonania i niepewnym pochodzeniem. Obecnie to właśnie w Chinach powstają jedne z najpopularniejszych wśród polskich kierowców opon – Goodride. Marka należąca do koncernu Zhongce Rubber Group Co., który jest obecny na rynku od ponad 50 lat, dostarcza produkty niezawodne i bezpieczne, dostępne jednocześnie w korzystnej cenie. Użytkownicy cenią je głównie za zrównoważone osiągi w różnych warunkach pogodowych i zaawansowanie technologiczne.
Jak sprawdza się symetryczna rzeźba bieżnika w oponie Goodride RP28 205/55 R16 91V? Poznaj jej wady i zalety
Model RP28 (Goodride) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny jest obecnie spotykany w oponach dostawczych i ciężarowych. W modelach przeznaczonych do samochodów osobowych ustąpił miejsca rzeźbom kierunkowym i asymetrycznym, które oferują znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przy wyższych prędkościach i w trudnych warunkach drogowych (deszcz, śnieg, błoto pośniegowe). Jak rozpoznać opony symetryczne? Dwie połowy bieżnika stanowią swoje lustrzane odbicie, dlatego opona pracuje w taki sam sposób niezależnie od sposobu montażu czy kierunku jazdy.
Oznaczenia 91V
Napisy „91” oraz „V” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 615 kg) oraz prędkości (do 240 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon letnich.
Opona letnia
Goodride RP28 205/55 R16 należy do grupy opon letnich. Opony letnie cechują się specjalnym składem mieszanki gumowej zapewniającym stabilne prowadzenie w czasie wysokich temperatur, a także zoptymalizowaną budową bieżnika. Jest on wyposażony w mniej rowków niż opony zimowe, aby zmaksymalizować powierzchnię styku z jezdnią, która przekłada się osiągnięcie lepszej przyczepności. Niezależnie od modelu opon letnich, należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu ciśnienia w oponach – tylko prawidłowe ciśnienie, a także przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy zagwarantuje komfort i optymalne parametry podczas jazdy.
Gwarancja na opony RP28
Zastanawiasz się nad reklamowaniem uszkodzonej opony? To dobry pomysł w przypadku wykrycia wady fabrycznej ogumienia. Musisz przy tym pamiętać, że opony to produkt, który ulega naturalnemu zużyciu, dlatego im szybciej zgłosisz sprzedawcy wystąpienie usterki, tym większa szansa na pozytywne i sprawne rozstrzygnięcie sprawy. Okresy gwarancyjne mogą się różnić w zależności od wytycznych producenta. W przypadku opon klasy budżetowej Goodride, firma udziela pełnej gwarancji na okres 2 lat od daty zakupu.
Opinie kierowców rozmiaru 205/55 R16 o oponach Goodride RP28
Opinie o oponie są obecnie zbierane od użytkowników. Czekamy na pierwsze wrażenia z jazdy oraz informacje jak opony zachowują się w różnych warunkach. Dodaj swoją opinię. W komentarzu poza recenzją proszę o podawanie marki i modelu auta, lokalizacji (góry, miasto, trasa) oraz preferowanego stylu jazdy.
Goodride
, , , , , , ,
yyyyy